آتناطب شیراز 

اما به صورت تخصصی عوامل مختلفی درد پاشنه را به وجود می آورند که از این قبیل می توان به بیماری های پاشنه ، آرتریت مفصل ساب تالار ، پارگی تاندون آشیل ، التهاب اطراف تاندول آشیل ، التهاب بورس روی استخوان پاشنه ، تندرنس بالشتک پاشنه و التهاب فاسیای کف پای اشاره کرد . در هر کدام از موارد فوق درد و ناراحتی در ناحیه پاشنه حس می شود که شناخت هر کدام از عوامل ایجاد کننده در اتخاذ درمان مناسب اهمیت دارد . درد و ناراحتی در پاشنه با راه رفتن و ایستادن ، تشدید می یابد . بسیاری از علل درد پاشنه را می توان به روش غیر جراحی و با استفاده از کفی و کفش مناسب درمان نمود . در ادامه پاره ای از علت های به وجود آورنده درد پاشنه و درمان آنها را توضیح می دهیم .

در حالتی که پارگی تاندون آشیل یا التهاب اطراف تاندون وجود دارد می توان با کاهش نیاز به فعالیت این تاندون از ایجاد درد و ناراحتی جلوگیری کرد . برای این منظور فرد باید کفش مناسب با زیره طراحی شده مخصوص استفاده کند تا حرکت این تاندون در خلاف خود را بکاهد . هم چنین در وضعیت التهاب بورس روی کالکانئوس که معمولا در زمان جوانی دیده می شود نیز می توان با اصلاح کفش از شدت این ناراحتی بکاهیم . زیرا در کفش های نامناسب بورس بین استخوان کالکانئوس و پوست در سایش های مکرر به صورت مزمن ملتهب و ضخیم می شود و ایجاد درد و ناراحتی می کند . این عارضه در زمستان بیشتر از تابستان دیده می شود که با استفاده از کفش مناسب و پاشنه نرم می توان علائم بیماری را کنترل کرد . اگر این درمان موثر نباشد ، باید بورس برداشته شود .

تندرنس بالشتک پاشنه نیز وضعیتی است که معمولا به دلیل تروما و ضربه ایجاد می شود اما راه رفتن طولانی مدت و ایستادن زیاد با کفش نامناسب نیز می تواند در ایجاد این عارضه دخیل باشد .

در این بیماری بافت فیبری – چربی زیر استخوان پاشنه (جایی که وزن تحمل می کند ) دردناک می شود به طوری فرد از درد پاشنه هنگام راه رفتن و ایستادن شکایت می کند . این ضایعه بدون نیاز به درمان دارویی و تنها با کاهش فشار از روی پاشنه درمان می شود . برای این منظور استفاده از کفی و کفش اصلاح شده که در پاشنه نرم باشد و وزن را در قسمت های دیگر پا توزیع کند بهترین روش درمانی خواهد بود .

التهاب فاسیای کف پایی نیز یکی از علت های درد پاشنه می باشد . محل درد این وضعیت التهابی ، نقطه اتصال فاسیای کف پایی به پاشنه می باشد . درد با راه رفتن و ایستادن تشدید می شود و در سطح داخلی و کف پا گسترش می یابد این بیماری گاهی باعث ناتوانی شدید می شود . به طوری که فرد درد شدیدی در زیر پاشنه کمی جلوتر از بالشتک احساس می کند . در عکس رادیوگرافی این افراد نیز یک خار استخوانی نوک تیز که از برجستگی کالکانئوس ( استخوان پاشنه ) به سمت جلو امتداد یافته دیده شود اما در همه موارد این خار وجود ندارد و اهمیت آن در بروز علائم مورد تردید است زیرا چنین خاری گاهی در افراد فاقد علائم پاشنه نیز دیده می شود .

برای درمان این عارضه نیز اگر فرد با علاقه پیگیری کند می توان با استفاده از درمان های محافظتی نظیر کفی و کفش مناسب به نتیجه مطلوب دست یافت.

برای این منظور از کفش و کفی قوس طولی پا را حمایت کند ( حمایت قوس طولی در هنگام تحمل وزن باعث می شود فاسیای کف پایی تحت کشش قرار نگیرد ) و دارای پاشنه مناسب و نرم است می توان استفاده کرد .

پیشرفته ترین درمان برای ازبین بردن خار پاشنه، استفاده همزمان از دستگاه شاک ویو، داروهای ضد التهاب و کفی مناسب برای از بین بردن فشار است که باعث بهبود قطعی خارهای پاشنه مزمن خواهدشد.